Jak wybrać klawiaturę?

image

Klawiatura to urządzenie do ręcznego pisania, które wyewoluowało ze zwykłej maszyny do pisania. Od tego czasu bardzo się zmieniło i jest zwykle używany w połączeniu z monitorem. Klawiatury można używać z komputerem, laptopem, tabletem i telewizorem. Różnią się sposobem podłączenia, mechanizmem działania klawiszy, wyglądem, ilością dodatkowych funkcji oraz wygodą.

Jak połączyć się z urządzeniem

Zasadniczo klawiatury łączy się z urządzeniem za pomocą przewodu lub bez niego - przez Bluetooth lub kanał radiowy. Klawiatury przewodowe to klasyka z dwoma opcjami złączy - USB lub PS / 2. PS / 2 to przestarzałe złącze, które jest potrzebne tylko w przypadku starszych płyt głównych z mniejszą liczbą portów USB. Jednak w tym przypadku można użyć przejściówki z USB na PS / 2. Klawiatury przewodowe są powszechne, praktyczne i niedrogie oraz zapewniają szybki czas reakcji. Nie trzeba ich ładować ani wymieniać baterii. Klawiatury bezprzewodowe są mobilne, można je podłączyć do różnych urządzeń. Nie powodują niepotrzebnego bałaganu z przewodami, ale wymagają okresowego doładowania lub wymiany baterii. Opcje Bluetooth są droższe, ale bardziej wszechstronne. Można je podłączyć do komputera za pomocą specjalnego adaptera Bluetooth. Klawiatura z kanałem radiowym ma większy zasięg sygnału niż Bluetooth.

Projekt

Klasyczne klawiatury do komputerów stacjonarnych to najpopularniejsze i niedrogie modele, w których prostokątne przyciski są umieszczone blisko siebie w poziomych równoległych rzędach. Zwykle mają klasyczny układ - oddzielny blok cyfrowy. Elastyczne klawiatury mają elastyczną gumową obudowę, są kompaktowe i można je zwinąć. Zwykle chronione są przed wilgocią i wodą. Wygodne do noszenia przez cały czas, prawie bezgłośne. Mogą być niewygodne w pracy - klawisze nie są wyraźnie naciskane. Klawiatury mogą się różnić pod względem kształtu. Na przykład pełnowymiarowe osiągają średnio 40-50 cm długości i 15-20 cm szerokości. Są optymalne dla pulpitu: klawisze są wystarczająco duże i wygodnie jest wpisywać tekst za pomocą ślepej metody dziesięciu palców. W wersjach ergonomicznych klawisze są podzielone na dwie części i są ustawione względem siebie pod kątem 120 °. Kosztują więcej niż standardowe i zajmują więcej miejsca, ale są wygodniejsze w pracy. Klawiatury kompaktowe są mniejsze, oszczędzają miejsce na biurku i są wygodne do noszenia w torbach i plecakach. Zwykle nie mają oddzielnego bloku cyfrowego.

Co to są manipulatory i panele cyfrowe

Klawiatury i panele numeryczne lub klawiatury numeryczne to osobna kategoria klawiatur. Klawiatury to oddzielne bloki głównych i dodatkowych dowolnych klawiszy. Zwykle przeznaczone do specjalnych celów, takich jak gry. Panele numeryczne są również częścią pełnej klawiatury. Można je podłączyć do laptopa, jeśli musisz dużo pracować z numerami, a standardowa wbudowana klawiatura nie wystarczy. Główną różnicą między klawiaturami jest mechanizm naciskania klawiszy. Wpływa to na szybkość pisania, dokładność i wrażenia dotykowe.

Klawiatury membranowe są najtańsze i najczęściej używane. W nich pod przyciskami znajduje się membrana, która po naciśnięciu wygina i zamyka styki na wewnętrznej płytce drukowanej. Wypukła kopuła membrany pod każdym przyciskiem przywraca ją na miejsce.

Klawiatury nożycowe - ulepszony mechanizm membranowy. Pod guzikiem znajdują się dwie pętle krzyżowe w stylu nożyczek. Pomagają w ściśnięciu kopułki membranowej i przywróceniu przycisku do pierwotnego położenia. Naciskanie jest wyraźniejsze i bardziej równomierne, skok klawiszy jest zredukowany - są naciskane szybciej. Klawiatury nożycowe są często spotykane w laptopach ze względu na ich niski profil. Kosztują więcej niż membrany, są ciche, działają dłużej.

Klawiatury mechaniczne to starsza, ale bardziej zaawansowana technologia. Każdy klawisz posiada własny wyłącznik mechaniczny ze stykiem i sprężyną powrotną - nie trzeba wciskać klawisza do końca. Pisanie na klawiaturach mechanicznych jest łatwiejsze i szybsze.

Zobacz klawiatury gamingowe w ofercie Alibiuro.pl