Myszy optyczne czy laserowe?

image

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli mówimy o myszach optycznych i laserowych, to pytanie, która z nich jest lepsza, a która gorsza, jest niepoprawne. Wszystko zależy od zadań, które chcesz rozwiązać i od warunków pracy.

Budowa i zasada działania

Główna różnica między myszami laserowymi a myszami optycznymi polega na ich odmiennej konstrukcji i zasadzie działania: jak sama nazwa wskazuje, laser półprzewodnikowy jest używany jako źródło promieniowania w myszy laserowej, a dioda LED jest używana w myszy optycznej.

Rozdzielczość

Być może jeden z najważniejszych parametrów, na który zwracają uwagę miłośnicy gier, projektanci i artyści. Jeśli ktoś nie wie (lub ma słabe wyobrażenie o tym, co to jest), wyjaśniam, że dokładność i płynność najechania kursorem zależy bezpośrednio od niego. Im wyższa rozdzielczość, tym wrażliwsza jest twoja mysz (w grach komputerowych jest to szczególnie ważne). Ten parametr jest mierzony w dpi - prawdopodobnie widzieliście ten skrót, kupując myszy w sklepie. Na przykład do normalnej pracy na komputerze (surfowanie po stronach internetowych, czytanie książek, oglądanie filmów itp.) - wystarczy mysz o wartości 800 dpi. Dla miłośników gier, edytorów graficznych itp. - im wyższa rozdzielczość, tym lepiej.

Mysz optyczna

Większość myszy w tej kategorii ma wskaźnik 800-1200 dpi. Chociaż teraz są myszy z 1600-2000 dpi.

Mysz laserowa

Średnia wartość to 2000-4000 dpi - tj. ~ 3-4 razy wyższy niż optyczny. Chociaż obecnie w sprzedaży są myszy o rozdzielczości 16000 dpi. Ponadto zwykle są wyposażone w dodatkowe przyciski dla graczy. Mysz laserowa zapewnia większą płynność i dokładność najeżdżania kursorem. Jeśli ten wskaźnik jest dla ciebie bardzo ważny, to mysz laserowa jest lepszym wyborem. Wartości DPI mogą się znacznie zmieniać w czasie. Rozwój komputerowej technologia nie stoi w miejscu - tj. liczby podane są aktualne na dzień pisania i są przedstawione raczej w celach orientacyjnych.

Cena

Z reguły mysz optyczna jest tańsza niż laserowa.

Szybkość i dokładność

Szybkość i dokładność celowania jest ważna dla graczy i projektantów. Dzięki obecności w myszy laserowej lasera półprzewodnikowego (który emituje niewidoczne dla ludzkiego oka światło w zakresie podczerwieni), czujnik odczytuje informacje znacznie lepiej niż optyczny. To znacząco wpływa na szybkość i dokładność zawisu myszy. Mysz laserowa w tej jakości przewyższa mysz optyczną. Np. domyślnie: dla myszy optycznej, aby przesunąć kursor wzdłuż przekątnej monitora z jednego rogu do drugiego - zajmie to 4-5 cm, dla lasera - 2-3 cm.

Waga (masa)

Ogólnie rzecz biorąc, waga myszy zwykle zależy od jej konstrukcji - ale średnio w szpitalu myszy laserowe ważą więcej.

Pobór mocy (lub jak długo urządzenie będzie działać na baterii)

Ogólnie rzecz biorąc myszka nie zużywa dużo energii i nie warto by było się na tym w ogóle skupiać, gdyby nie jedno „ALE”. Jeśli chodzi o myszy bezprzewodowe, to bardzo ważny jest w nich pobór mocy. Przeciętnie mysz optyczna zużywa kilka razy więcej energii niż mysz laserowa. Dlatego, jeśli wybierzesz mysz bezprzewodową, wysoce pożądane jest wybranie myszy laserowej (ponieważ baterie wystarczą na znacznie dłuższy czas). Jeśli weźmiesz przewodowy model, to pod tym względem nie musisz zwracać uwagi na ten parametr.

Powierzchnia do pracy

W zasadzie, jeśli masz zwyczajne biurko do pisania (komputera), to na pewno każda mysz (zarówno optyczna, jak i laserowa) będzie dla ciebie dobra. Wyjątkiem może być sytuacja, w której mysz będzie działać na szklanej lub błyszczącej powierzchni - w takim przypadku pod mysz optyczną należy położyć matę.