Ergonomiczne stanowisko pracy

image

Im lepsze warunki otrzymuje do pracy pracownik tym bardziej będzie on efektywny i zmotywowany a także lepiej skoncentrowany na zadaniach. Ergonomia stanowska pracy będzie miała także za zadanie przygotować to miejsce w odpowiedni sposób, tak by odpowiadało potrzebom osoby, która je zajmuje. Dodatkowo ergonomia pozwala zachować zdrowie oraz lepszą kondycję. Jak więc takie ergonomiczne miejsce pracy powinno się przygotowywać?

Ergonomia stanowiska pracy - praca biurowa

Obecnie bardzo wiele osób pracuje przed komputerem. Jedni pracują tak cały dzień, a jeśli nie cały dzień to przynajmniej kilka godzin w ciągu dnia. Jak wiemy takie przebywanie przed monitorem nie będzie zbyt dobrego dla zdrowia, ponieważ psuje wzrost i będziemy mieli problemy z kręgosłupem. Mogą pojawiać się także problemy zwyrodnieniowe, może boleć nas głowa i inne problemy będą się pojawiać. Dlatego pracodawca powinien zadbać o dobre warunki pracy, by zagłodzić te dolegliwości. Jeśli będzie nam niewygodnie to nie możemy skupić się na zadaniach, pojawia się rozdrażnienie i szybko się męczymy. Może być także problem z motywacją.

Sprawdź także: Wybieramy meble biurowe - praktyczne wskazówki

1) Monitor

Przede wszystkim pracodawca powinien zapewnić nowoczesny sprzęt do pracy. Im nowszy będzie monitor tym oczywiście lepiej będzie dla naszego wzroku. A skoro o tym mówimy to monitor musi być na wysokości wzroku. Nie powinniśmy schylać głowy, przekręcać ani unosić. Klawiatura, komputer i my to linia prosta.

2) Układ rąk

Ręce powinny nadgarstkami opierać się na biurku, gdy będziemy pracować na klawiaturze. Przydadzą się także podkładki, dzięki czemu ograniczymy ból. Ręce nie mogą wisieć, powinny się opierać na podłokietniku krzesła.

3) Oświetlenie

Oczywiście najlepsze światło to zawsze naturalne, które sprawia, że wzrok nie będzie się męczył a my tez nie będziemy mieli problemów, żeby się skupić. Jeśli chodzi o ustawienie względem okna to powinno się zrobić to prostopadle. Kiedy jest to przodem albo tyłem naturalne światło będzie się odbijało.

4) Krzesło

Im więcej opcji jeśli chodzi o regulację ma krzesło tym oczywiście lepiej. Dodatkowo ważne będą także podłokietniki. Jeśli zachodzi taka potrzeba to można również zastosować podnóżek.

5) Czystość

Trudno będzie skupić się w miejscu, które jest zagracone, niekiedy nawet takimi rzeczami, które nie są naszymi. Ważne więc będzie zachowanie czystości. Miejscem, gdzie jest najwięcej bakterii jest klawiatura, dlatego jej codzienne oczyszczenie będzie bardzo ważne.

Jak dodatkowo poprawić ergonomię pracy przy komputerze?

Na pewno warto również podkreślić, że osoba, która pracuje przy komputerze po każdej godzinie powinna mieć kilka minut przerwy i jest to przerwa płatna. W tym czasie można wykonywać inne zadania, ale takie, które nie są związane ze spędzaniem czasu przy komputerze. Jeśli takich zadań nie ma to warto patrzeć w dal, ponieważ to będzie się wiązało z odpoczynkiem dla wzroku. Warto te kilka minut wykorzystać, ponieważ dzięki temu potem zwiększymy swoją efektywność. Jeśli pracownik ma problemy ze wzrokiem a pracuje przy komputerze może także liczyć na dofinansowanie do okularów.

Na pewno będzie warto zwrócić uwagę na to, czy ergonomia stanowiska pracy jest prawidłowa, jeśli będzie odbierała od wytycznych można prosić o jej zastosowanie. Pracodawca ma za zadanie nam takie warunki odpowiednie faktycznie zapewnić, ponieważ to będzie mocno wpływać na naszą pracę. Chodzi o wydajność, lepsze przygotowanie i zaangażowanie oraz koncentrację. Ma to oczywiście duże znaczenie i nie powinniśmy tego lekceważyć. Ergonomia pozwala unikać chorób, które mogą się wiązać z tym, że stanowisko pracy nie będzie odpowiednio przygotowane.