Torba na laptopa – jak wybrać odpowiedni model?

image

Laptop różni się od tradycyjnego komputera stacjonarnego bardziej kompaktowym rozmiarem i możliwością samodzielnej pracy poza domem lub biurem. Większość użytkowników, wybierając laptopa, zwraca przede wszystkim uwagę na jego wydajność, wygląd i wiele innych cech, zapominając, że ochrona urządzenia przed uszkodzeniami mechanicznymi czy klimatycznymi powinna być jednym z głównych priorytetów.

Rodzaje pokrowców

Najbardziej uniwersalnym i popularnym sprzętem do przenoszenia i ochrony laptopa jest torba. Posiada dedykowaną komorę na laptopa wyposażoną w przegródki lub uszczelki ochronne, a także szereg innych wewnętrznych przegródek, w których można wygodnie zmieścić dokumenty, czasopisma, telefon komórkowy czy zasilacz. W większości modeli toreb dodatkowo przewidziano kieszenie zewnętrzne do przechowywania pendrive'ów, kluczy lub innych przedmiotów, które powinny być zawsze dostępne. Torbę na laptopa można nosić w rękach lub na pasku na ramię. Do produkcji używa się zarówno materiałów naturalnych (najczęściej tkaniny lub skóry), jak i materiałów syntetycznych.

Również torby-teczki i tak zwane walizki są uważane za dość popularne. Do produkcji akcesoriów używa się prawdziwej skóry lub jej sztucznego odpowiednika. Taka torba nie tylko chroni laptopa, ale też wszystkie dokumenty niezbędne do pracy. Może również podkreślić status właściciela. Dlatego ten format jest popularny wśród ludzi biznesu. Specjalnym rodzajem toreb typu portfolio jest aktówka. Różni się tym, że jego ściany są wykonane ze sztywnych materiałów (plastik, aluminium itp.). Sztywna obudowa zapewnia maksymalną ochronę przed wpływami zewnętrznymi. Czasami obudowa jest uzupełniona zamkiem szyfrowym. Wady tego formatu to ograniczona pojemność - tylko laptop i zasilacz.

Godnym konkurentem dla tradycyjnych toreb i teczek jest plecak na laptopa. Obciążenie pleców użytkownika zapewnia maksymalny komfort podczas noszenia ciężkich laptopów. Do produkcji plecaków najczęściej stosuje się materiały syntetyczne (poliester, poliuretan, nylon, imitacja skóry itp.). Plecaki przeznaczone są dla aktywnych użytkowników preferujących styl młodzieżowy i sportowy, a także dla podróżników czy dziennikarzy.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym ważnym parametrem torby jest jej rozmiar, który zależy od wymiarów laptopa. W opisie każdej torby podana jest maksymalna wartość przekątnej ekranu urządzenia, którą można wygodnie umieścić w specjalnie przeznaczonej do tego komorze. Nie należy kupować torby o większym rozmiarze, ponieważ laptop nie będzie „rozrastał się z czasem”, a swobodne poruszanie w środku może prowadzić do powstawania zarysowań na obudowie. Najpopularniejsze są dziś torby na laptopa 15,6 ", w których można bezpiecznie przewozić notebooki o przekątnej ekranu od 15" do 16 ".

Wybierając materiał na torbę, należy mieć na uwadze, że produkty wykonane z naturalnych materiałów mają wyższą cenę, lepiej wyglądają i mogą stać się drogim dodatkiem podkreślającym status właściciela. Jednak pod względem praktycznym są znacznie gorsze od syntetycznych. Są trwalsze, łatwiejsze do czyszczenia przed brudem, a wiele plastikowych materiałów pomaga chronić wewnętrzne przegrody przed wilgocią.

Również przy wyborze torby należy wziąć pod uwagę jej odporność na wstrząsy, która zależy od materiału i obecności wzmocnionych nici lub sztywnej ramy. Dodatkowo zwróć uwagę na praktyczność modelu: w końcu wraz z laptopem trzeba spakować do torby zasilacz, mysz czy zewnętrzny dysk twardy. Pamiętaj, aby sprawdzić maksymalną dopuszczalną wagę dla wybranego modelu torby.