Obszar roboczy myszy komputerowej lub laptopa nazywany jest podkładką pod mysz. Jest to specjalnie zaprojektowane urządzenie, które zapobiega zarysowaniom stołu i „nóżkom” produktu przed ścieraniem. Mata gwarantuje precyzyjne pozycjonowanie kursora i zapewnia komfort podczas pracy przy komputerze.
Wybrana podkładka pod mysz określa prędkość myszy. Jeśli słabo „jeździ” po powierzchni, kursor na monitorze komputera nie może się szybko poruszać, co znacznie spowalnia proces pracy. Aby uniknąć takich problemów, musisz kupić odpowiednią podkładkę pod mysz. Wielu pracowników biurowych nie wie, jaką podkładkę pod mysz wybrać. Nie jest tajemnicą, że myszy optyczne i laserowe pozwalają pracować bez specjalnego płótna. Jeśli jednak potrzebujesz dużej szybkości ruchu kursora, a także maksymalnej dokładności oznaczenia, to warto rozważyć zakup podkładki pod mysz i zadbać o jej wysoką jakość. Jest również niezbędnym dodatkiem podczas pracy w programach do projektowania, takich jak Adobe Photoshop. Współcześni producenci oferują różnorodne podkładki pod mysz, od opcji budżetowych po bardziej profesjonalne modele. Nic dziwnego, że niedoświadczonemu użytkownikowi często trudno jest dokonać wyboru. W zależności od rodzaju zastosowania podkładki dzielimy na:
• Do codziennego użytku
• Do gier
Podkładki pod mysz są klasyfikowane według materiału produkcyjnego. Przyjrzyjmy się zaletom każdej kategorii.
Maty tekstylne: podstawa - porowata guma, na której mocowana jest tkanina. Guma zapewnia szczelny kontakt z blatem i nie pozwala na ślizganie się. Myszka porusza się płynnie, więc ta podkładka idealnie nadaje się do pracy ze sprzętem biurowym. Dywany na bazie tkaniny mają długą żywotność; przy ostrożnym użytkowaniu produkty mogą wytrzymać 2-3 lata. Wybierając matę, zwróć uwagę na różne poziomy twardości. W modelach wysokiej jakości krawędzie są dobrze zszyte i nie ma dodatkowych nici.
Szklane podkładki mogą służyć bardzo długo. Ze względu na swoją wagę nie ślizgają się po powierzchni stołu. Ale są też wady - szklana podkładka pod mysz jest zawsze zimna, a po dotknięciu ręka może mimowolnie drgać z powodu nieprzyjemnych wrażeń. Dlatego praca z myszą nie jest zbyt wygodna, gdy pod nią znajduje się zimna szklana mata.
Plastikowe maty są niedrogą opcją, ale ich jakość jest niska. Żywotność takich produktów jest krótka, ponieważ w procesie aktywnego użytkowania plastik się odkleja. A jeśli będziesz często przesuwać ją po stole, górna warstwa maty może pęknąć, co wpłynie na jakość ślizgu myszy. Dokładność oznaczenia w niedrogich modelach plastikowych nie jest wysoka, często występują przeregulowania kursora, więc modele te nie są odpowiednie dla graczy, ale nadają się jako opcja biurowa.
Maty aluminiowe to oryginalny wybór. Produkty te charakteryzują się maksymalną żywotnością, jednak podobnie jak modele szklane są bardzo ciężkie i zimne. Takie modele wybierają fani gier komputerowych, gdyż gwarantują doskonały poślizg.
Podkładki korkowe to niedroga opcja odpowiednia dla niezbyt aktywnych użytkowników komputerów. Maty korkowe są idealne dla tych, którzy od czasu do czasu siadają przy komputerze kilka razy w tygodniu, aby spędzić kilka godzin na czacie w sieciach społecznościowych. Ponieważ powierzchnia nie jest gładka, występują nierówności, modele korkowe często ocierają się o nadgarstek. Obserwuje się również wymazywanie "nóg" myszy po codziennym użytkowaniu. Produkty te są niezbędne w przypadku starych modeli myszy, których konstrukcja zakładała obecność specjalnej kulki.
Modele żelowe są wykonane na podstawie z tkaniny z silikonową podstawą. Ta konstrukcja jest wygodna, ponieważ stojak zapewnia bezpieczne mocowanie nadgarstka. Jest to idealna opcja, jeśli musisz długo pracować na komputerze, edytować zdjęcia, czyli tam, gdzie nie ma potrzeby szybkiego przesuwania myszy.
Zobacz podkładki pod mysz w ofercie Alibiuro.pl